Ønskefe Broderi

TIL APANAGEN lille møntpung

75,00 kr.
VerdensBroderiDagen kits afsendes torsdag d. 8. juli

Genganger fra Broderidagen 2021 - vi har ventet lææænge på, at få tid til at gøre den klar til afgang igen i år!
Broder teksten med dine yndlingsfarver og giv den gas med glimmer på kronjuvelerne. Sy en pung, så du altid har mønter ved hånden, når der er istid eller kølige drinks i farvandet. 

Kittet indeholder  
💚 Aquagrønt hør med påtegning som vist - stort nok til en lille møntpung
💚 Broderinål nr. 9 - med spids
💚 Skønt og sommerligt bomuldsstof til foer.
💚 Lynlås og mellemfoer
💚 Stingtegninger og monteringsvejledning

NB! Der medfølger ikke DMC garn i kittet 

Antal
1
Tilføj til kurv

VerdensBroderiDagen markeres igen i år d. 30. juli manges steder i især Skandinavien.
Vi har været i gemmerne og lavet nye prikninger, klippet gode fraklip fra større projekter til og lavet påtegninger og opdateret beskrivelser, så der er på-farten-kits klar til afgang til din sommerferie.
Temaet hos Ønskefe er i år Sommer i Danmark Vi har igen taget afsæt i stof der skal have et værdigt formål. Det er metervarerne du kender fra vores andre kits: Baltisk hør, ØKOtex bomuld og andet godt, der er blevet gemt til en god anledning.

Verdensbroderidagen blev startet i Sveringe, af en gruppe brodøser fra Täcklebo Broderiakademi tilbage i 2011. Dagen markeres i flere lande ved forskellige arrangementer, som ikke nødvendigvis har samme overskrift. Herhjemme er der mange steder mulighed for at deltage i broderidagen og emnerne varierer.